, BUSOLA PAB 2 

BUSOLA PAB 2

Wesołych Świąt!

Temat: Busola PAB-2
http://www.allegro.pl/ite...io_okazja_.html

Więcej informacji na ten temat?

To jest busola artyleryjska?


K.
Źródło: specops.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3185Temat: Rosyjski T-90 vs. amerykański Abrams- artykuł
1. Autor tak w każdym razie określa tam pancerz Leo-2A5: "3rd generation Chobham".

2. Odnoszę się do siły ognia i to już w węższym znaczeniu (pomijając SKO i stabilizator) i jednak układ działo+pocisk jest tutaj niezbędnym minimum dla porównań.

3. Wybrałem Leclerca nie dlatego, że jest najlżejszy tylko najbardziej z nich zbliżony masą do T-80U, ma tak samo liczną załogę i automat ładowania. A że to wóz następnej generacji to cóż...

4. Mnie nie chodzi wcale o sieciocentryczne systemy dowodzenia wojskami pancernymi tylko o zwykłe radiostacje indywidualne czołgów takie jak nasze Thomsona-Radmora w PT-91. A GPS to Rosjanie będą używać jak sobie skończą swojego GLONASS a do tego czasu to nie sądzę aby USA sprzedały im abonament na kanały o precyzji wojskowej systemu NAVSTAR. Poza tym czy rosyjskie czołgi mają odbiorniki GPS? Jak na razie to wedle Suworowa aparaturę nawigacyjnej TNA-M "Gamma" z odbiornikami GLONASS/NAVSTAR ma się montować tylko na czołgach dowodzenia T-90K...wyjątek z wyjątku wśród czołgów Rosji! Obecnie posiadają one za to klasyczną busolę PAB-2M...
Źródło: nfow.mil.pl/viewtopic.php?t=26523


Temat: Busola PAB-2
To tak zwana PABKA. Czyli prawidłowo to busola PAB2M.
Standardowy szpej posterunku obserwacyjnego. Służy do mierzenia wartości kątrowych, określania azymutów itp.Krótko użytkowanie szpeju:

Pomiar wielkości kątowych pomiędzy dwoma punktami w płaszczyźnie poziomej odbywa się za pomocą kęgu busoli. W celu zmierzenia kąta zawartego pomiędzy przedmiotami należy zgrać srodek krzyża z jednym przedmiotem , odczytać kąt z kręgu i bęna busoli następnie to samo zrobić z drugim przedmiotem i odjąć obydwa kąty . Jeśli okaże się , że wartość odczytu uzyskanego po nastawieniu na prawy punkt jest miejsza niż na lewy punkt , to należy do niej najpierw dodać 60-00 , a następnie wykonać odejmowanie .
Metoda mierzenia kątów pomiędzy dwoma punktami leżącymi w płaszczyźnie pionowej jest taka sama , jak przy wykorzystaniu kręgu busoli lecz kąt odczytuje się z podziałek mechanizmu nachylenia osi celowania lunetki .
W celu określenia azymutu magnetycznego za pomocą kątomierza - busoli należy :
-ustawić ją w wyznaczonym miejscu i zorientować według igły magnetycznej ;
-naprowadzić linię pionową siatki na dany przedmiot , posługując się wyłącznikiem i pokretką poziomego ślimaka ustawczego ;
-odczytać z pierścienia i bębna podziałki kątomierza - busoli wartość z dokładnością do 0-01
W celu praktycznego wytyczenia kierunków orientacyjnych potrzebnych jest dwóch zwiadowców . Jeden z nich ustawia kątomierz - busolę , podprowadza podziałkę 00-00pod niebieski koniec igły magnetycznej , zamocowuje pierścień kątomierczy , a następnie naprowadza wskaźnik przeziernika na podziałkę 30-00 pierścienia kątomierniczego i zamocowuje go . Podczas pracy na kątomierzu - busoli PAB ( zorientowanej uprzednio według igły magnetycznej ) zwiadowca naprowadza lunetę na podziałkę 30-00 według pierścienia i bębna kątomierczego . Drugi zwiadowca odmierza 25-30 m w kierunku przeziernika ( lunetki , podczas pracy na PAB ) i ustawia tabliczkę orientacyjną nr 1 ( kierunek półn)
Następnie pierwszy zwiadowca kolejn ustawia wskaźnik przeziernika na podziałki 45-00 , 00-00 i 15-00 pierścienia kątomierniczego , a drugi na tych kierunkach i odległościach ustawia tabliczki orientacyjne nr 2 (zach) nr 3 (połud) nr 4 (wsch) , kierunki pośrednie określa się w przybliżeniu.
Źródło: specops.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3185